KONKURS
Surowce mineralne wokół nas – ich pochodzenie i wykorzystanie
Regulamin konkursu
- 1 Zasady ogólne
- Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Surowce mineralne wokół nas – ich pochodzenie i wykorzystanie” jest Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (https://min-pan.krakow.pl/), ul. Wybickiego 7A, 31-261 Kraków.
- Konkurs jest elementem realizowanego przez Organizatora projektu „Edukacja surowcowa elementem bezpieczeństwa surowcowego państwa” finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Nauka dla Społeczeństwa”, nr umowy NdS/539771/2021/2022.
- Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy wśród dzieci i młodzieży o górnictwie i surowcach mineralnych oraz ich znaczeniu gospodarczym z uwzględnieniem zagadnienia rekultywacji terenów pogórniczych.
- Konkurs przeprowadzi Komisja Konkursowa powołana przez Dyrektora Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
- Patronat nad Konkursem objęła Kopalnia Wapienia „Czatkowice” Sp. z o.o. (Grupa Tauron), Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera (Jaworzno) oraz Małopolskie Centrum Nauki COGITEN.
- Dla laureatów Konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe: sprzęt multimedialny lub elektroniczny, nagrody książkowe i in.
- Klasy spośród których wyłonieni zostaną laureaci 1 miejsca z obydwu kategorii (zgodnie z § 5 Zasady szczegółowe) będą miały możliwość odbycia wycieczki tematycznej do Kopalni Wapienia „Czatkowice” z udziałem Organizatora konkursu.
- Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymają dyplomy potwierdzające udział.
- 2 Warunki uczestnictwa
- Do Konkursu mogą przystąpić uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu Rzeczypospolitej Polskiej.
- Udział w Konkursie jest bezpłatny i dobrowolny.
- Do Konkursu ma prawo przystąpić każdy uczeń, który wyrazi taką wolę.
- Warunkiem przystąpienia do Konkursu jest wypełnienie formularza zgłoszenia, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- Zgłoszenia do udziału w Konkursie dokonuje nauczyciel prowadzący, przesyłając na adres e-mail a.kn@min-pan.krakow.pl skan wypełnionego uprzednio formularza, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego Regulaminu, zgodnie z terminem wskazanym w harmonogramie Konkursu.
- Jedno zgłoszenie powinno zawierać wszystkich Uczestników realizujących pracę pod opieką jednego nauczyciela.
- Organizator drogą mailową poinformuje o przyjęciu zgłoszenia najpóźniej na drugi dzień od otrzymania zgłoszenia.
- 3 Harmonogram konkursu
- Zgłoszenia uczestnictwa należy dokonać do dnia 31.03.2023 r.
- Prace należy nadesłać do dnia 24.05.2023 r.: a. drogą mailową na adres a.kn@min-pan.krakow.pl w tytule maila wpisując „Konkurs_edukacja surowcowa”,
- pocztą tradycyjną na adres: ul. Wybickiego 7A, 31-261 Kraków z dopiskiem „Konkurs_edukacja surowcowa” (liczy się data nadania przesyłki).
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do dnia 02.06.2023 r.
- Organizator najpóźniej do dnia 02.06.2023 r. prześle wyniki konkursu na adres mailowy wskazany przez Uczestnika w formularzu zgłoszenia.
- Prace nadesłane po 24.05.2023 r. nie będą oceniane.
- 4 Tematyka konkursu
- Konkurs ma na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat roli surowców mineralnych oraz górnictwa – jako wciąż ich podstawowego źródła – w trzech głównych obszarach: 1. zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych społeczeństwa, 2. rozwoju gospodarczym, 3. zapewnieniu bezpieczeństwa powszechnego, w tym energetycznego i militarnego.
- Konkurs ma na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat możliwości i kierunków zagospodarowania terenów pogórniczych z uwzględnieniem pojęcia rekultywacji jako drogi do powstania nowych terenów użytkowych i przyrodniczych na terenach przekształconych górniczo.
- Praca powinna nawiązywać do jednego z poniższych tematów: a. Surowce mineralne przyszłością nowoczesnych technologii (np. odnawialne źródła energii, robotyka, komputeryzacja, telefonia komórkowa).
- Surowce mineralne w życiu codziennym człowieka.
- Rekultywacja terenów pogórniczych drogą do poprawy walorów krajobrazowych i przyrodniczych środowiska.
- Górnictwo w moim regionie – jak wygląda, jak chciałbym, żeby wyglądało i jakie czerpię z niego korzyści.
- 5 Zasady szczegółowe
- Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: a. kategoria I: klasy IV–VI szkoły podstawowej,
- kategoria II: klasy VII–VIII szkoły podstawowej oraz wszystkie klasy szkół ponadpodstawowych.
- Przedmiotem konkursu jest przygotowanie indywidualnej: a. pracy plastycznej/artystycznej w kategorii I,
- pracy pisemnej w formie eseju/opowiadania/albumu LUB pracy multimedialnej w formie prezentacji Power Point/filmu w kategorii II.
- Praca plastyczna/artystyczna w kategorii I powinna mieć charakter plakatu i być wykonana w formacie nie większym niż A3 dowolną techniką malarską.
- Prace w kategorii II powinny spełniać następujące warunki: a. Praca pisemna powinna mieć formę eseju/opowiadania, którego objętość nie przekroczy 10 stron A4 (plik pdf, czcionka 12 Times New Roman, interlinia 1,5) lub albumu, którego objętość nie przekroczy 15 stron A4.
- Praca multimedialna powinna mieć formę prezentacji Power Point o maksymalnej ilości slajdów 20 (prezentacja może być nagrana z głosem) lub filmu wykonanego dowolną techniką o długości nie przekraczającej 8 minut.
- Przy ocenie prac będą brane pod uwagę m.in.: a. spełnienie warunków określonych w § 5 Zasady szczegółowe,
- merytoryczna poprawność przedstawianych informacji,
- estetyka wykonania,
- zamieszczenie samodzielnych zdjęć i/lub rysunków (w pracach kategorii II),
- pomysłowość,
- spis źródeł z jakich Autor korzystał (w pracach kategorii II).
- Postanowienia końcowe
- Do każdej pracy należy dołączyć informację zawierającą: a. imię i nazwisko Autora,
- numer klasy,
- adres, nazwę, telefon kontaktowy szkoły oraz dane osobowe nauczyciela, pod kierunkiem którego powstała praca.
- Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz Organizatora oraz ze zgodą na publikację prac laureatów wraz z ich nazwiskami na stronie internetowej Organizatora i w mediach społecznościowych Organizatora.
- Nagrody oraz dyplomy zostaną przekazane pocztą na adres wskazany w formularzu zgłoszenia.
- Osobą kontaktową ze strony Organizatora jest dr inż. Alicja Kot-Niewiadomska, e-mail: a.kn@min-pan.krakow.pl, tel.: 693 833 190.
ARTYKUŁY Z POPRZEDNICH WYDAŃ
Przyroda i sztuka * Patagonia – ciągle tajemniczy ląd * Jak się zdobywa wulkany? * Plagi pustynnej szarańczy