Chemia w Szkole

Po lekcjach

Znamy tegorocznych laureatów konkursu „Odkrycia” – Polska Edycja EUCYS. Trójka będzie reprezentowała Polskę podczas międzynarodowych finałów w Lejdzie.

„Odkrycia” to interdyscyplinarny konkurs naukowy – polska edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców (European Union Contest for Young Scientists – EUCYS). Od ponad 25 lat prezentowane są w nim najlepsze projekty uczniowskie, które recenzują i oceniają największe autorytety naukowe w naszym kraju.

Laureaci pierwszych nagród „Odkryć” tworzą reprezentację na finały międzynarodowe EUCYS. W tym roku młodzi naukowcy z całego świata spotkają się w niderlandzkiej Lejdzie w dniach 12–18 września. Polskę reprezentować będą:

  • Bartłomiej Bychawski, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej za pracę z dziedziny matematyki: „Szczególne podgrupy skończonego indeksu w grupie warkoczy B3”;
  • Gabriela Szczepanik, uczennica XIV LO im. S. Staszica w Warszawie za pracę z dziedziny biologii: „Charakterystyka preferencji penetrowania pożytku w zależności od jego zróżnicowania gatunkowego przez wybranych przedstawicieli rzędów błonkoskrzydłych, muchówek, chrząszczy i motyli w kontekście działań rewitalizacyjnych przestrzeni zieleni miast i pól uprawnych”;
  • Róża Wilkońska, uczennica I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach za pracę z dziedziny chemii: „Zastosowanie enkapsulacji usieciowanych soli polisacharydowych i miceli jako nośnika hydrofobowych substancji leczniczych”.

I nagrodę otrzymał też matematyk Radosław Żak. Równorzędne drugie nagrody trafiły do zespołów: Mikołaja Kłakulaka, Mikołaja Koło i Filipa Szafraniaka – konstruktorów drona z zestawem do reanimacji, Bartosza Kostarczyka, Jana Ignacego Łubińskiego i Roberta Miśkiewicza – twórców ExtremeBox oraz biolożek Olgi Kowalskiej i Marty Luterek. Trzecimi nagrodami jury wyróżniło: zespół chemików – Jakuba Hilusa i Zuzannę Kozłowską, chemika Michała Lipca, matematyka Stanisława Majchrzaka i autorkę pracy z dziedziny medycyny Marcelinę Siwczyk.

Odkrycia to nie tylko nagrody, ale też:

  • gwarancja rzetelnej oceny i wsparcia merytorycznego – od recenzji specjalistycznych, przez rozmowy z członkami jury, po konsultacje eksperckie dla autorów prac,
  • możliwość nawiązania cennych kontaktów naukowych wśród doświadczonych badaczy, ale także rówieśników z pasją,
  • satysfakcja i motywacja do podążania obraną ścieżką naukową oraz do realizacji samodzielnych projektów badawczych.

[ten akapit proszę wyróżnić – dać innym kolorem, albo na apli, tak żeby wybijał się z treści]
Na zgłoszenia do kolejnej edycji Odkryć czekamy w GRUDNIU! Więcej informacji znajduje się na stronie www.fundusz.org/odkrycia. Na pytania chętnie odpowiemy pod adresem konkurs@fundusz.org lub numerem telefonu 506765578.