ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 60 zł
Cena jednego wydania 10 zł
Zamów

Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów
Nowość!


Więcej

150 lat pocztówki

 

Pocztówki (początkowo zwane u nas odkrytkami), po uzupełnieniu litografiami, a następnie fotografiami, nazywane są widokówkami. Zwykle wysyłamy je z wojaży turystycznych, wraz z pozdrowieniami dla bliskich i znajomych, często też z krótkimi wrażeniami dotyczącymi atrakcyjności odwiedzanych miejsc. Jest to jeden z ważnych elementów tzw. „rytuału turystycznego”. Niekiedy też, mimo zazwyczaj robienia zdjęć, ciekawsze egzemplarze pocztówek zostawiamy sobie na pamiątkę.

 

 

Moda na pocztówki

Pocztówkowa moda ogarnęła wiele krajów świata na przełomie XIX i XX stulecia, zwłaszcza kiedy pojawiły się one w wersjach kolorowych i starannie graficznie wydawanych. Z biegiem lat pocztówki stawały się coraz bardziej różnorodne graficznie i pomysłowe tematycznie. Szybko pojawili się miłośnicy pocztówek, a hobby to nazywane jest filokartystyką. Kolekcjonerzy specjalizują się najczęściej w jednym temacie, ale czasem też zbiory bywają wielotematyczne.

W 1894 r. założono w Hamburgu pierwszy Związek zbieraczy kart ilustrowanych. W tymże samym roku w Antwerpii zorganizowano pierwszą wystawę pocztówek. Warto odnotować również, że wtedy też zaprezentowana została w Krakowie pierwsza Słowiańska wystawa kart pocztowych. W 1900 r. na pierwszej wystawie kart pocztowych w Warszawie odbył się konkurs na polską jednowyrazową nazwę karty korespondencyjnej. Zwyciężyła „pocztówka” - propozycja Henryka Sienkiewicza (sławny pisarz ukrył się pod pseudonimem). Inne ciekawsze propozycje to „liścik”, „listówka”, „otwartka”, „pisanka”. Pocztówka zastąpiła niepopularny rusycyzm „otkrytka” (…)

Choć obecnie minął już „złoty wiek pocztówki” to jednak nadal – w dobie łączności elektronicznej, zwłaszcza Internetu i telefonii komórkowej – są jedną z ważnych form przesyłania krótkich informacji. Wysyłane są zazwyczaj jako kurtuazyjny dowód pamięci o bliskich i znajomych. Wydawane i kupowane są w dużych ilościach w krajach, regionach i miastach, przede wszystkim odwiedzanych tłumnie przez turystów. Pokazują przyjezdnym co w danym regionie jest warte zobaczenia.

Wśród mnogości pocztówek, wiele z nich dotyczy szeroko rozumianej tematyki geograficznej - pokazują krajobrazy, zabytki i inne obiekty atrakcyjności turystycznej. Wśród pocztówek geograficznych znaleźć można i mapy - w pełni wierne kartograficznie lub tylko stylizowane, zajmujące całą stronę lub będące tylko uzupełnieniem kartograficznym do przedstawianej tematyki.

 

Nowatorski pomysł pocztowy

 

Pomysł pocztówki pojawił się wkrótce po wprowadzeniu do powszechnego obiegu znaczka pocztowego. W 1865 r. (30 XI) na Niemiecko-Austriackiej Konferencji Poczt w Karslruhe memoriał dotyczący projektu karty pocztowej przeznaczonej do „krótkiej otwartej korespondencji” zgłosił poczmistrz Heinrich von Stephan (1831-1897), wyższej rangi berliński urzędnik pocztowy, późniejszy generalny dyrektor poczty Związku Północnoniemieckiego. Stephan był Kaszubem, urodził się w Słupsku (wtedy Stolpe, później Stolp) (…)

W zamyśle Stephana karta pocztowa miała to być tańsza i prostsza w obsłudze forma korespondencji, w porównaniu do stosowanych do tej pory listów w zaklejanych kopertach. Zwłaszcza w warunkach wojennych taka korespondencja znacząco ułatwiałaby pracę cenzury wojskowej. Projekt Stephana jako „niemoralny i nieprzyzwoity” jednak odrzucono, uważając, że ten sposób przekazywania informacji ujawniałby prywatne sprawy nadawcy. W tej sytuacji wzór swojego projektu Stephan przekazał Austrii.

 

Ukazuje się pierwsza kartka pocztowa

Austria pomysł Stephana zaakceptowała. W dniu 1 października 1869 r. ukazała się pierwsza na świecie karta (kartka) pocztowa dopuszczona do użytku pocztowego (…)

Działania władz pocztowych Austro-Węgier pomogły przyśpieszyć decyzje Niemcom. Otto von Bismarck, jeszcze jako premier Prus, podpisał zarządzenie o wprowadzeniu „karty korespondencyjnej”, które weszło w życie 1 lipca 1870 r. Pocztówka okazała się niebywałym sukcesem w komunikacji pocztowej. Do 1880 r., za przykładem austriacko-niemieckim poszło kilkanaście państw świata.

 

 

Powstaje widokówka

Na pionierskich odkrytych kartach korespondencyjnych nie było żadnych ilustracji – pierwsza strona służyła do umieszczenia adresu i dowodu opłaty pocztowej, na drugiej zapisywano wiadomości. Gdy na początku lat 70. XIX w. francuscy, niemieccy, austriaccy, szwajcarscy i angielscy wydawcy kart pocztowych zaczęli umieszczać na nich rysunki (początkowo tylko niewielkie na stronie adresowej), powstała zasadnicza odmiana karty pocztowej – widokówka. Pomysł drukowania obrazków wydawcom podsunęli żołnierze, którzy podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871), przesyłane z frontu kartki pocztowe niekiedy ozdabiali własnoręcznymi rysunkami okolic i tematyką militarną.

W 1904 r. Światowy Związek Pocztowy obowiązkowo wprowadził podział awersu pocztówki na część adresową i część do niezbyt obszernej korespondencji, a rewers w całości przeznaczono na ilustracje. Tak zostało do dzisiaj. Tego rodzaju karty pocztowe jako wygodny sposób korespondencji, bardzo szybko zyskały międzynarodową popularność, zwłaszcza wraz z postępem techniki drukarskiej. Współcześnie widokówki wydawane są też nieraz w formacie trójwymiarowym.

 

 

Pocztówki pomocą dydaktyczną

Nawet dziś, w dobie coraz to nowocześniejszych pomocy dydaktycznych, zwykłe pocztówki nadają się do roli wartościowego materiału ilustracyjnego na lekcjach, zwłaszcza geografii. Z powodzeniem mogą pomóc młodzieży dostrzec piękno własnego oraz innych krajów i regionów świata. Pocztówki, posiadane przez nauczyciela lub przyniesione przez uczniów, mogą być doskonałą ilustracją przy omawianiu różnych tematów. Nadają się też świetnie do tworzenia albumów krajoznawczych i ciekawych ekspozycji ściennych. Wykorzystanie pocztówek w praktyce szkolnej jako materiału poglądowego, może też być inspiracją do tworzenia własnych zbiorów przez uczniów. Tematyka ta kilkakrotnie poruszana już była przez różnych autorów, m.in. na łamach „Geografii w Szkole”.

Cały artykuł Jerzego Wrony "Półtora wieku pocztówki" przeczytacie w ostatnim wydaniu 6/2020 "Geografii w Szkole".