ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 60 zł
Cena jednego wydania 10 zł
Zamów

Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów
Nowość!


Więcej

Plagi szarańczy pustynnej


Foto - 
http://www.fao.org/emergencies/fao-in-action/stories/stories-detail/en/c/1277278/


Szarańcza pojawiła się na pustyniach Omanu w 2018 roku w trudno dostępnych, praktycznie niezaludnionych obszarach. Nie została w odpowiednim czasie zauważona i to było główną przyczyną rozprzestrzeniania się plagi na kolejne obszary. Szarańcza przewędrowała przez Półwysep Arabski, Morze Czerwone na wschodnie wybrzeże Afryki. 

Wyjątkowo trudna sytuacja jest w Kenii, Etiopii, Somalii. W każdym z tych krajów ucierpiało co najmniej 100 tysięcy hektarów upraw. Roje pojawiły się też w Ugandzie, Południowym Sudanie a także w krajach arabskich, Pakistanie i Indiach.

Naukowcy sądzą, że inwazja przynajmniej częściowo spowodowana jest przez zmiany klimatyczne i obfite deszcze występujące w regionie.

Występowanie szarańczy jest monitorowane przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w 24 krajach, jednakże walka z szarańczą, jeśli przeoczy się wczesny etap jej tworzenia, jest bardzo trudna. Eksperci uważają, że jedynym skutecznym sposobem walki ze szkodnikami jest rozpylanie pestycydów nad polami z samolotów. W niektórych krajach do zwalczania szarańczy angażowane jest wojsko.
Szarańcza jest najstarszym szkodnikiem migrującym na świecie. Należy do rodziny o nazwie Acrididae i podgromady owady uskrzydlone. Różni się od koników polnych tym, że ma zdolność zmiany swojego zachowania i nawyków oraz może migrować na duże odległości.

Najbardziej niszczycielskim ze wszystkich gatunków szarańczy jest szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria), która żyje na pustynnych obszarach między Afryką Zachodnią a Indiami. Plaga szarańczy może występować na 20% powierzchni Ziemi, głównie w 65 najbiedniejszych krajach świata.

Szarańcza włoska, marokańska i azjatycka migruje i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu ludności na Kaukazie i na południu Federacji Rosyjskiej, w Azji Środkowej i w Afganistanie.

FAO ostrzega, że Afryce Wschodniej grozi kryzys żywnościowy, jeżeli społeczność międzynarodowa nie przeznaczy więcej środków na walkę ze szkodnikiem.

Oto co warto wiedzieć o szarańczy pustynnej. Podstawowe informację zaczerpnęliśmy ze stron internetowych FAO - http://www.fao.org/ag/locusts/en/info/info/faq/index.html

 
Jak daleko i jak szybko może migrować pustynna szarańcza?

 

Pustynne szarańcze zwykle latają z wiatrem z prędkością około 16-19 km/h. Roje mogą pokonać dziennie około 5-130 km, a nawet więcej. Szarańcza może pozostawać w powietrzu przez długi czas. Na przykład szarańcza regularnie pokonuje Morze Czerwone, na przestrzeni 300 km. W przeszłości miały miejsce spektakularne migracje roju na bardzo duże odległości, na przykład w 1954 r., z Afryki Północno-Zachodniej na Wyspy Brytyjskie czy w 1988 r. z Afryki Zachodniej na Karaiby, na odległość około 5000 km w około dziesięć dni.

 
Ile jajek produkuje samica szarańczy pustynnej?

 
Samice składają jaja w kokonie przede wszystkim na piaszczystych glebach na głębokości 10-15 centymetrów pod powierzchnią ziemi. Samotna samica składa około 95-158 jaj. Na jednym metrze kwadratowym znaleziono do 1000 kokonów z jajami.
  Jak długo żyje szarańcza? 
 

Pustynna szarańcza żyje od trzech do pięciu miesięcy, czas ten zależy od pogody i warunków ekologicznych. Cykl życia składa się z trzech etapów: jaja, larwy i uskrzydlonej formy dorosłej. Jaja wykluwają się w ciągu około dwóch tygodni (zakres wynosi 10-65 dni), larwy rozwijają się w pięciu do sześciu stadiach w okresie około 30-40 dni, a dorosłe osobniki dojrzewają w ciągu około trzech tygodni.


Jakie kraje dotknięte są pustynną szarańczą?

 
Podczas spokojnych okresów (znanych jako recesje) pustynna szarańcza zwykle występuje na półsuchych i jałowych pustyniach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Zachodniej, gdzie opady deszczu nie przekraczają 200 mm rocznie. Jest to obszar ok. 16 mln km2, obejmujący ok. 30 krajów.
Podczas plag szarańcze mogą rozprzestrzeniać się na obszarze ok. 29 mln km2, nawet w 60 krajach. Podczas plag szarańcza może zniszczyć źródło utrzymania dla jednej dziesiątej światowej populacji ludności.

 

 

 

Jak duże są roje i ile szarańczy jest w roju?

 

Rój szarańczy może zajmować obszar mniej niż jeden kilometr kwadratowy do kilkuset kilometrów kwadratowych. Na każdym kilometrze kwadratowym roju może być od 40 do 80 mln dorosłych owadów.

 

 

 

Ile jedzenia może zjeść szarańcza?

 

Dorosły owad może zjadać mniej więcej równoważność swojej wagi, czyli około dwóch gramów dziennie. Szarańcza żywi się głównie trawami. Rój o powierzchni 1 km2 składający się z 40 milionów owadów, zjada tyle samo jedzenia w ciągu jednego dnia, co około 35 tys. ludzi.

 
Jak można zwalczać szarańczę?

 

Obecnie podstawową metodą kontrolowania roju jest stosowanie chemikaliów fosforoorganicznych stosowanych w małych stężonych dawkach (określanych jako preparat o bardzo niskiej objętości (ULV)) za pomocą opryskiwaczy montowanych na pojazdach i samolotach.

 

 

 

Dlaczego szarańcza jest tak trudna do kontrolowania?

 

Istnieje wiele powodów. Niektóre z nich to:

- wyjątkowo duży obszar występowania - 16-30 mln km2,

- oddalenie i trudny dostęp do takich obszarów,

- brak bezpieczeństwa - na niektórych obszarach są miny lądowe,

 - ograniczone zasoby do monitorowania i kontroli szarańczy w niektórych dotkniętych nią krajach,

- nierozwinięta w wielu krajach podstawowa infrastruktura - drogi, komunikacja, woda i żywność, łączność,

- trudność w utrzymaniu wystarczającej liczby wyszkolonego personelu i funkcjonujących zasobów podczas długich okresów recesji, w których aktywność szarańczy jest niewielka lub jej brak,

- stosunki polityczne między dotkniętymi krajami,

- trudność w organizowaniu i przeprowadzaniu operacji zwalczania pestycydami, stosowanych bezpośrednio na szarańczę,

- trudność w przewidywaniu występowania ognisk szarańczy.

 

 

 

Czy ludzie jedzą szarańczę?

 

Szarańcza jest bogata w białko. Ludzie w kilku krajach zbierają szarańczę za pomocą dużych sieci. Szarańcza jest zwykle smażona na ruszcie, pieczona lub gotowana i spożywana natychmiast lub suszona i spożywana później. Stosy martwych owadów można znaleźć na rynkach w wielu krajach dotkniętych szarańczą.

 
Czy szarańczę mogą wykryć satelity?

 

Satelity pogodowe i inne satelity używane do monitorowania środowiska nie mogą wykryć osobników szarańczy ani roju. Jednak bardzo wyrafinowane satelity używane przez wojsko mogą rzeczywiście wykryć szarańczę, ale obrazy te nie są dostępne. Nawet gdyby tak było, jest mało prawdopodobne, aby krajowe i międzynarodowe organizacje potrafiły interpretować setki zdjęć, które byłyby wytwarzane codziennie.