ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH
       
Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydania specjalne "Geografii w Szkole"

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 50 zł
Cena jednego wydania 10 zł
ZamówNowość!


Więcej

Chemia i zdrowie - wydanie specjalne - plik PDF


SPIS TREŚCI

4 Czy taki ten tłuszcz straszny, jak go malują?

Lipidy, popularnie nazywane tłuszczami, to związki stanowiące dużą i bardzo zróżnicowaną pod względem chemicznym grupę substancji pochodzenia naturalnego, izolowane z komórek i tkanek przez ekstrakcję niepolarnymi lub słabo polarnymi rozpuszczalnikami (eter, chloroform, toluen).


15
Glutaminian sodu – kontrowersyjny smak Azji

Każdy z nas wielokrotnie zetknął się z informacją na wielu produktach spożywczych: „nie zawiera glutaminianu sodu”. Czym jest ów tajemniczy glutaminian, którego tak powinniśmy się wystrzegać?


20
Witaminy – małe cząsteczki o wielkiej mocy

Witamina znaczy tyle co: witalny (niezbędny, nieodzowny do życia) i amina (która wskazuje na obecność azotu w danej cząsteczce, gdyż wcześniej sądzono, że w skład tych związków wchodzi co najmniej jeden atom azotu).
Czytaj więcej WITAMINY

30 Gluten czy gluten free?

Do związków chemicznych naturalnie występujących żywności, a nie przez wszystkich dobrze tolerowanych zaliczyć można laktozę czy gluten. 
Czytaj więcej  GLUTEN 

38
Różne oblicza soli kuchennej

Mówiąc o soli, nawet jako chemicy, najczęściej od razu myślimy o najzwyklejszej soli stosowanej w kuchni, czyli o chlorku sodu.


45
Pomidory – bogactwo składników odżywczych

Pomidory są warzywami niskokalorycznymi, 100 g surowych pomidorów dostarcza zaledwie 15 kcal.

52 Fascynująca herbata

Herbata jest drugim (po wodzie) stosowanym na świecie napojem i jej spożycie wciąż wzrasta. Jak to się stało, że ta roślina tak zawojowała świat?

62 Cudowne leki

W przeszłości leki nie były produkowane w fabrykach, gdyż najzwyczajniej nie istniała taka gałąź przemysłu, jak produkcja farmaceutyków.

70 Chemiczne tajemnice wina

Alkohol jest substancją odurzającą znaną człowiekowi od wieków. Choć spożywany w umiarkowanych ilościach nie jest uważany za substancję groźną dla życia, w większych dawkach stanowi silną truciznę.

79 Co nas truje – jady i toksyny

Wszystkie związki o trującym charakterze zostały w naturze wytworzone w określonym celu: obrony przed pożarciem (np. rośliny i niższe zwierzęta dzięki odpowiednim substancjom są niesmaczne dla tych wyższych) lub też jako dodatkowe narzędzie służące do upolowania ofiary. 
Czytaj więcej
 JADY

88 Związki roślinne o działaniu farmakologicznym

Przez tysiąclecia ludzie świetnie radzili sobie bez znanych współczesnych udogodnień, jakie dała nam szeroko pojęta branża chemiczna czy farmaceutyczna: polimery (np. różne tworzywa sztuczne, syntetyczne kauczuki czy włókna węglowe), benzyny,.
oleje napędowe i lek.

Formularz zamówienie - wypełnij i wyślij!