ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH
       
Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydania specjalne "Geografii w Szkole"

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 50 zł
Cena jednego wydania 10 zł
ZamówNowość!


Więcej

Nowości PWN

Fizyka w rysunkach

2600 lat odkryć od Talesa do Higgsa

 
Tytuł - Fizyka w rysunkach. Podtytuł - 2600 lat odkryć od Talesa do Higgsa
Tytuł oryginału: Drawing Physics: 2600 Years of Discovery From Thales to Higgs
Autor/ Redaktor - Don. S. Lemons. Tłumacz - Michał Tarnowski
Wydanie 1, format  A5, objętość:  300 stron, oprawa miękka, ISBN  978-83-01-20072-5
Termin wydania:  31.08.2018. Cena  59,00 zł
Kategoria i podkategoria: Publikacje akademickie / Nauki ścisłe / Fizyka, Astronomia / Fizyka ogólna
 
Książka do kupienia tutaj: http://bit.ly/2OlhZyl


Ta książka wykorzystuje rysunki, aby wyjaśnić pięćdziesiąt jeden kluczowych koncepcji fizyki w przystępny i angażujący sposób. 
 
Ludzie starają się zrozumieć świat fizyczny od czasów starożytnych. Arystoteles miał jedną wizję (sfera niebieskich sfer jest doskonała), a Einstein inny (wszystkie ruchy są względne). Częściej niż nie, te różne rozumienia zaczynają się od prostego rysunku, przed-matematycznego obrazu rzeczywistości. Takie rysunki są skromnym, ale skutecznym narzędziem rzemiosła fizyka, częścią tradycji myślenia, nauczania i uczenia się przekazywanej przez wieki. Ta książka wykorzystuje rysunki aby wyjaśnić pięćdziesiąt jeden kluczowych koncepcji fizyki w przystępny i angażujący sposób. Don Lemons, profesor fizyki i autor kilku książek i podręczników, łączy krótkie, elegancko napisane eseje z prostymi rysunkami, które razem zarazem obrazują i wyjaśniają ważne pojęcia i odkrycia nauk fizycznych.
 
Zagadnienia ułożone są chronologicznie, poczynając od odkrycia triangulacji przez Thalesa, monopordu pitagorejskiego i wyjaśnienia zjawiska balansu przez Archimedesa. Autor omawia następnie zjawisko „popielatego światła” (słabego blasku między rogami półksiężyca) opisane przez Leonarda da Vinci, prawa ruchu planetarnego Keplera oraz kołyskę Newtona (zawieszone stalowe kulki wykazujące poprzez zderzenia, że dla każdego działania jest zawsze równa i przeciwna reakcja). Sięgając do dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, Lemons wyjaśnia między innymi efekt fotoelektryczny, budowę atom wodoru, ogólną teorię względności, globalny efekt cieplarniany i bozon Higgsa. Eseje sytuują rysunki w kontekście historycznym, opisując na przykład konflikt Galileusza z Kościołem o model heliocentryczny, związek między odkryciem zjawisk elektrycznych a romantyzmem Williama Wordswortha i cień rzucony na odkrycia Einsteina przez I wojnę światową.
 
Wizualizacja zjawiska jest pierwszym krokiem ku jego zrozumieniu – z takiego założenia wychodzi autor Fizyki w rysunkach. Od prawa Archimedesa, przez model kopernikański, do ogólnej teorii względności, profesor Don Lemons prowadzi czytelnika ku zrozumieniu złożonych zagadnień fizycznych bez użycia wzorów matematycznych i skomplikowanych terminów. Zamiast nich przedstawia zestaw kanonicznych rysunków z rozległej literatury fizyki, które oświetla przystępnym esejem wyjaśniającym. Sięga przy tym do historii nauki, wyjaśnia nieporozumienia i wskazuje ukryte powiązania. Książka zainteresuje ciekawych świata czytelników w każdym wieku, nawet jeśli nie mają wiedzy matematycznej. Będzie też przydatna dla dydaktyków, którzy przy jej pomocy trafią do uczniów łatwiej, niż używając podręcznikowych definicji.
„Ta książka jest dla czytelników zainteresowanych światem, w którym żyją, ale którzy – z różnych powodów – słabo znają matematykę i fizykę. Mam nadzieję, że Fizyka w rysunkach pozwoli – przez odwołanie się do zmysłu wzroku – powiedzieć im „teraz widzę i rozumiem”.
 
Autor, Don S. Lemons (ur. 1949), jest emerytowanym profesorem fizyki w Bethel College w mieście North Newton, Kansas, USA, o ponad 25 letnim doświadczeniu w pracy dydaktycznej. Członek American Physical Society, współpracownik „American Journal of Physics” oraz Laboratorium Narodowego Los Alamos w USA. Autor 5 podręczników akademickich oraz 97 publikacji naukowych. W Polsce dotychczas niepublikowany.
 
Rekomendacje:
 
„Don S. Lemons jest cenionym autorem podręczników fizyki. Fizyka w rysunkach napisana jest w sposób przystępny i ciekawy, przez co może być interesująca dla wielu czytelników, od wnuczka po babcię i dziadka. Nie ogranicza się wyłącznie do samej fizyki ale ukazuje ją w szerszym kontekście rozwoju cywilizacji i zawiera wiele ciekawych, a zarazem mało znanych informacji historycznych. Dodatkowym atutem mogą być nieco staroświeckie, a przez to urocze rysunki. Dzisiejsza literatura popularnonaukowa raczej epatuje sensacyjnie brzmiącymi tematami w rodzaju superstrun, z których laik nie odnosi korzyści, poza pozornym w gruncie rzeczy wrażeniem, że już coś wie, bo choć te książki są dobrze napisane, to jednak raczej dla ludzi o niemałej już wiedzy. Tym cenniejsze są skromniejsze książki takie, jak Fizyka w rysunkach, napisane przystępnie, dla szerokiej publiczności czytelniczej. Dlatego rekomendowałbym tę książkę.” 
- Krzysztof Rejmer, autor Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków. Fizyk, tłumacz literatury naukowej, popularnonaukowej i pięknej, poeta.
 
 
„Wydanie w Polsce Fizyki w rysunkach to świetny pomysł i już teraz popieramy go w 100%. Autor zastosował w książce oryginalną i jednocześnie bardzo jasną dla odbiorcy metodę, a więc rysunki, które nie są uzupełnieniem treści, a przeciwnie odgrywają w tym przypadku główną rolę. Autor w prosty sposób omawia każdy z rysunków, co w efekcie daje nam czytelne (element niezwykle ważny a nie zawsze spotykany) wyjaśnienie 51 istotnych zagadnień ze świata fizyki. W pełni usatysfakcjonowani będą też nauczyciele, którzy przy pomocy tej książki trafią w umysły uczniów zdecydowanie łatwiej niż za pomocą podręcznikowych definicji. Nie ulega wątpliwości, że Fizyka w rysunkach. 2600 lat odkryć od Talesa do Higgsa idealnie komponuje się z innymi wartościowymi pozycjami wydanymi przez PWN.”
Piotr Petryla, portal Astronomia24Poligon rachunkowy dla chemików

 

Tytuł: Poligon rachunkowy dla chemików. Zbiór zadań z podstaw chemii
Autorzy: Renata Jastrząb, Romualda Bregier-Jarzębowska, Małgorzata T. Kaczmarek, Martyna Nowak
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN, ISBN 978-83-01-19993-7
Wydanie 1, format B5 (16,5x23,5), oprawa miękka, liczba stron 350, cena 69 zł
Data premiery 13.08.2018
 
Książka do kupienia tutaj: http://bit.ly/2KBcnhp


„Poligon rachunkowy dla chemików - zbiór zadań z podstaw chemii” to niezbędnik, który pozwoli przetrwać studentom pierwszych lat studiów chemicznych oraz kierunków pokrewnych. Jego celem jest ugruntowanie nabytej już wiedzy, jak również wprowadzenie zagadnień, które nie są realizowane w szkole średniej, a w wielu przypadkach są niezbędne w pracy chemika. Materiał zebrany w zbiorze obejmuje zagadnienia z: 
obliczeń bazujących na podstawowych prawach chemicznych, 
stężeń oraz ich przeliczania, 
mieszania roztworów, 
rozpuszczalności, 
pisania równań reakcji redukcji i utleniania oraz 
zadań opartych o równania reakcji. 
 
Wszystkie zadania  poprzedzone są krótkim wstępem teoretycznym wraz z szeroko opisanymi przykładami.
 
Zbiór zadań obejmuje 7 rozdziałów:
Rozdział 1 - podstawowe prawa chemiczne 
Rozdział 2 - stężenia roztworów (procentowe, molowe, normalne) 
Rozdział 3 - przeliczanie stężeń 
Rozdział 4 - mieszanie roztworów, rozcieńczanie, zagęszczanie 
Rozdział 5 - równania reakcji red-ox 
Rozdział 6 - obliczenia stechiometryczne 
Rozdział 7 - pole minowe - zadania z tzw. gwiazdką utrwalające wiadomości z rozdziałów 1-6 
 
Główne założenie książki to przeprowadzić studenta przez możliwie maksymalną liczbę zadań obliczeniowych co pozwoli na opanowanie materiału w sposób wystarczający do samodzielnej pracy laboratoryjnej, w tym również pisaniu równań reakcji chemicznych oraz przeprowadzaniu obliczeń niezbędnych w pracy chemika.
 
Redakcja naukowa: dr hab., prof. UAM Renata Jastrząb, profesor UAM, prodziekan ds. studenckich, kierownik Zakładu Chemii Koordynacyjnej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Wydział Chemii, Wykładowca Podstaw Chemii, Chemii Bionieorganicznej, Występowania i zastosowania związków kompleksowych