Czasopisma pedagogiczne

Twoje mocne strony!

Najnowsze wydania czasopism

2/2024 – marzec/kwiecień

2/2024 – marzec/kwiecień

2/2024 – marzec/kwiecień

W wydaniach 2/2024 polecamy m.in.

Chemiczna kominikacja w świecie zwierząt

Ludzie porozumiewają się między sobą przede wszystkim w sposób werbalny, gdyż jest to najprostsza i najszybsza forma kontaktu. Zwierzęta nie dysponują takim narzędziem, jakim jest mowa artykułowana, więc muszą komunikować się ze sobą na inne sposoby.

Więcej

Antyferromagnetyki – nadzieja elektroniki?

Są niewrażliwe nawet na znaczne pola magnetyczne. Są bardzo różnorodną grupą materiałów, które mogą być izolatorami, półprzewodnikami lub metalami, występują naturalnie w przyrodzie. Ich dynamika obrotów momentów magnetycznych jest aż tysiąckrotnie większa niż ferromagnetyków! 

Więcej

Algieria – pustynia i historyczne dziedzictwo

Swoje piętno na tej ziemi wycisnęli Kartagińczycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Arabowie, Turcy i Francuzi. Po każdej epoce coś pozostało – po Bizantyjczykach i  Rzymianach ruiny starożytnych miast, po Arabach islam i meczety, po Francuzach – kościoły, winnice i poczucie krzywdy.

Więcej

W wydaniach 1/2024 polecamy m.in.

Substancje antyodżywcze w produktach spożywczych

Choć zapewne trudno w to uwierzyć, istnieje liczna grupa tzw. związków antyodżywczych, czyli takich, które utrudniają czy nawet hamują przyswajanie przez organizm człowieka substancji odżywczych.

Więcej

Echolokacja, czyli akustyczna nawigacja u zwierząt

Echolokacja to swoisty biosonar przydatny wszędzie tam, gdzie wykorzystanie zmysłu wzroku jest znacznie utrudnione a nawet niemożliwe, np. w ciemnych jaskiniach, bunkrach czy mętnej wodzie.

Więcej

Ziemia – planeta, która się ciągle zmienia

Poprzez co raz dokładniejsze pomiary poszczególnych części Ziemi, jak i całej planety, geodezja powoli ujawniała co raz bardziej zaskakujące oblicze świata, na którym żyjemy.

Więcej

W wydaniach 6/2023 polecamy m.in.

Na grzyby, ale ostrożnie!

Przez długi czas uznawane za magiczne, pojawiające się w nocy i mogące przynieść wiele fizycznych i psychicznych doznań, ale i śmierć przy nieprawidłowym rozpoznaniu. Mowa o grzybach…

Więcej

Pytania i problemy

20 dużych pytań fizyki, na które fizycy powinni poznać odpowiedź w XXI wieku lub w dalszej przyszłości, w niektórych przypadkach – w przyszłości bardzo dalekiej.

Więcej

Na pustyni Mojave

Znajduje się tu najniższe, najgorętsze i najsuchsze miejsce w Ameryce Północnej – Dolina Śmierci i najbardziej osamotnione pustynne miasto – Las Vegas.

Więcej

W wydaniach 5/2023 polecamy m.in.

Foto – Autor

Sacharydy

Cukierki, dropsy, pianki, czekoladki, landrynki, żelki, lizaki, a najlepiej cała ich góra to słodkości, którym trudno oprzeć się dzieciom, a zapewne i wielu dorosłym.

Więcej

Foto – Dreamstime

Fizyka u okulisty

Zmysł wzroku dostarcza nam około 80% informacji ze środowiska zewnętrznego. Jeśli zatem widzimy prawidłowo, możemy w pełni sprawnie funkcjonować w otaczającym nas świecie.

Więcej

Foto – Dreamstime

Wykorzystanie surowców

Czy podczas zakupu nowego telefonu, laptopa, samochodu i innych urządzeń wykorzystywanych przez nas w życiu codziennym zastanawiamy się jak powstały i z czego są wytworzone?

Więcej

W wydaniach 4/2023 polecamy m.in.

Foto – Dreamstime

Smakowite emulsje

Trudno wyobrazić sobie słoneczne lato bez rozkoszowania się lodami w ich różnych postaciach. Zapewne jednak mało kto zastanawia się wtedy, czym one są z chemicznego punktu widzenia

Więcej

Foto – Dreamstime

Koleje dużych prędkości

Podróż koleją jest uważana za wygodniejszą niż samochodem oraz bardziej produktywną dla pasażerów, którzy nie muszą skupiać uwagi na prowadzeniu samochodu. Na krótkich trasach także od samolotu.

Więcej

Foto – Dreamstime

Pustynnienie

Pustynnienie to jeden z globalnych problemów przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych. Obserwujemy stopniowe i systematyczne rozprzestrzenianie się pustyń i półpustyń na tereny sąsiadujące.

Więcej

W wydaniach 3/2023 polecamy m.in.

Foto – Dreamstime

Truskawki i poziomki

Truskawki pomimo ich powszechności są młodymi roślinami sadowniczymi w porównaniu z innymi gatunkami. Mało kto wie, jak powstał ten gatunek, gdyż nie jest on dziełem natury, tylko skrzyżowania dwóch odmian poziomek.

Więcej

Foto – Dreamstime

20 lat podręczników

W ciągu dwudziestu lat zostało wydane kilkadziesiąt podręczników do fizyki. Główną przyczyną ich niskiej jakości wydaje się mało przemyślany system ich dopuszczania do użytku i zupełnie nieprzemyślana Podstawa Programowa.

Więcej

Foto – Dreamstime

Kanał Panamski

Dzięki kanałowi łączącemu dwa oceany, Panama jest drugim po Szwajcarii co do wielkości centrum bankowym na świecie i drugim, co do wielkości obok Hongkongu centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu.

Więcej

W wydaniach 2/2023 polecamy m.in.

Foto – Dreamstime

Biogeneza

Istnieje wiele hipotez pochodzenia życia na Ziemi. S. Arrhenius był autorem tzw. teorii panspermii, postulującej, iż „zarodniki życia”, w postaci np. bakterii dotarły na Ziemię z kosmosu, transportowane przez komety.

Więcej

Foto – Dreamstime

Jak polubić fizykę?

W nauczaniu fizyki nie chodzi o poznanie i zapamiętanie iluś tam wzorów i definicji, ale o to, by ukształtować racjonalizm umożliwiający odróżnianie argumentów naukowych od fałszywych oraz prawdziwych informacji od bałamutnych.

Więcej

Foto – Marian Dziadek

Bohol – klejnot Filipin

Wyspa Bohol zaliczana jest do najbardziej zróżnicowanych przyrodniczo wysp Filipin. Urozmaicone wybrzeże, ciekawe formacje geologiczne, pozostałości dawnej fauny i flory sprawiają, że wyspa nazywana jest klejnotem Filipin.

Więcej

W wydaniach 1/2023 polecamy m.in.

Foto – Dreamstime

Herbata z cytryną – czy jest zdrowa?

Panuje przekonanie, że napar z herbaty spożywany w połączeniu z owocami czy sokiem z cytryny, stanowiącej cenne źródło witaminy C, wykazuje właściwości prozdrowotne. Czy rzeczywiście?

Więcej

Foto – Adobe Stock

Za co Nobel 2022 z fizyki?

Nagrodę Nobla w 2022 roku przyznano „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalenie naruszenia nierówności Bella i pionierską naukę o informacji kwantowej . Postaramy się przybliżyć sformułowania zawarte w tym uzasadnieniu. 

Więcej

Foto – udc5.com

Nowa stolica Egiptu

Decyzja o budowie nowego miasta zapadła w 2015 roku. Dziś widać, że niemal wszystkie założenia zostaną wypełnione. Pustynia na wschód od Kairu zmieniła się w jeden wielki plac budowy. Dlaczego wiele państw przenosi stolice do nowych miejsc?

Więcej

W wydaniach 6/2022 polecamy m.in.

Foto – Dreamstime

Miedź i jej rola w żywych organizmach

Jony miedzi odgrywają kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych zachodzących w naszych organizmach, organizamach zwierzęcych, w tym nawet bezkręgowców a także w roślinach.

Więcej

Foto – ESA

Kosmiczna energia

Grupa naukowców od ponad 50 lat wymyśla techniki przechwytywania energii słonecznej w Kosmosie i przesyłania jej z powrotem na Ziemię. Czy to zaspokoi nasze potrzeby energetyczne? Pomysł ten już od dłuższego czasu krążył po świecie s-f.

Więcej

Foto – Piotr Pacholarz

Zew Północy

Świadomość, że poza kołem podbiegunowym trwa dzień polarny, działa na niektórych przyciągająco jak magnes. I właśnie tą chęć podążenia w stronę tego wyjątkowego światła określić można jako zew Północy. W naszej podróży zaplanowaliśmy okrążyć Bałtyk.

Więcej

Foto – Archiwum

Gabriel Narutowicz

Postać Gabriela Narutowicza kojarzy się z prezydenturą, którą brutalnie przerwał zamach dokonany 16 grudnia 1922 r. Niewiele też osób wiąże jego osobę z karierą, którą zrobił w Szwajcarii jako inżynier hydrotechnik i wykładowca na Politechnice w Zurychu.

Więcej

W wydaniach nr 5/2022 polecamy:

Foto – Dreamstime

Śliwki – smak jesieni

Są takie owoce, bez których trudno sobie wyobrazić jesień czy zimę i mowa tu wcale nie o jabłkach, które zapewne od razu przychodzą na myśl po takim stwierdzeniu, a o… śliwkach.

Więcej

Foto – Dreamstime

Fizyka interdyscyplinarna

Fizyka opisuje całą złożoność i różnorodność zjawisk, które nas otaczają. Dlatego też nauczyciel musi otworzyć się na inne niż własna dziedziny wiedzy.

Więcej

Foto – Filip Faliński

Wyspy Kurylskie

Wyspy Kurylskie, choć w teorii to pasmo niewiele znaczących, niemal niezamieszkałych wysepek, regularnie pojawiają się w medialnych nagłówkach. Powód? Spór o nie Rosji z Japonią.

Więcej

Foto – Dreamstime

Droga do niepodległości

Drogę do niepodległości Ukrainy wyznaczyły trzy Majdany, trzy rewolucje, podczas których Ukraińcy wyszli na centralny plac Kijowa, ale też rynki i ulice mniejszych miast, żądając wprowadzenia zmian.

Więcej

W wydaniach nr 4 polecamy

Foto – Dreamstime

Mykotoksyny

Bakterie, wirusy, drożdżaki i grzyby pleśniowe to naturalne otoczenie człowieka. Szczególnego rodzaju zagrożenie stwarzają różne związki chemiczne – mykotoksyny (lub mikotoksyny), wytwarzane przez grzyby pleśniowe jako toksyczne metabolity wtórne.

Więcej

Foto – Dreamstime

Mikroskopia fluorescencyjna            i konkfokalna

Klasyczna mikroskopia optyczna przyczyniła się do fundamentalnych odkryć w zakresie nauk biomedycznych. Prawdziwym przełomem okazało się jednak wprowadzenie do laboratoriów mikroskopów fluorescencyjnych.

Więcej

Foto – Adobe Stock

Deforestacja

Z raportów Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO wynika, że w latach 2010-2020 w skali globalnej ubytek powierzchni leśnej przeciętnie wynosił 47,4 tys. km kw. , tj. 130 km kw.  dziennie, 9 ha na minutę, 1503 m kw.  na sekundę.

Więcej

Foto – https://agad.gov.pl/

Sfragistyka

Już w średniowieczu powszechnie przyjęła się zasada, że wielkość pieczęci i jej okazałość są wykładnią dostojeństwa i potęgi jej właściciela. Pieczęcie cesarskie czy królewskie osiągały nawet dwadzieścia parę centymetrów średnicy.

Więcej

W wydaniach nr 3/2022 polecamy

Różne oblicza saponin

Różnorodne organiczne związki chemiczne występujące w naturze stanowią grupy substancji o określonych właściwościach, nierzadko fascynujących funkcjach. Do takich związków należą bardzo rozpowszechnione w świecie roślin saponiny.

Więcej

Medycyna fizykalna

Postęp techniki oraz coraz lepsza znajomość wpływu czynników fizycznych na ludzki organizm przyspieszają rozwój medycyny fizykalnej, która coraz częściej uzupełnia leczenie chirurgiczne czy farmakologiczne.

Więcej

Skarby Ukrainy

Warto bliżej poznać cuda ziemi ukraińskiej, jej skarby a tych jest naprawdę dużo. Ukraina to kraj, który zaskakuje. Bo czy wiedzieliście, że w Ukrainie jest czynny wulkan? Staruszka (Starunia) w rejonie Karpat to ognisty wulkan błotny.

Więcej

Uczeń migrujący

Nikogo nie powinno już dziwić zjawisko migracji, które w Polsce staje się coraz bardziej widoczne. Kwestią czasu jest, kiedy polska szkoła stanie w obliczu wyzwań związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa wielokulturowego.

Więcej

W wydaniach nr 2/2022 polecamy

Ogórek, warzywo znane i nieznane

Ogórki są jednym z najstarszych gatunków roślin warzywnych na świecie. Są warzywem łatwo dostępnym, chętnie spożywanym, ale ich skład chemiczny nie jest powszechnie znany.

Więcej

Kosmiczna obrona Ziemi

Głównym celem misji DART jest przetestowanie technologii, które mogą pomóc w ochronie Ziemi przed potencjalnymi zderzeniami z obiektami należącymi do grupy NEO (ang. Near-Earth Objects).

Więcej

Torfowiska – oazy pierwotnej natury

Torfowiska, choć zajmują niewielką powierzchnię lądów, stanowią niezwykle ważne i cenne ekosystemy. Szacuje się, że zawierają 10% światowych zasobów wody słodkiej i około 30% zasobów węgla.

Więcej

Dezinformacja – wyzwanie edukacyjne

Trwająca pandemia uwypukliła zjawisko dezinformacji. Nie jest jednak jego przyczyną. Dezinformacja towarzyszy naszym dziejom od stuleci, ale wybuchła z ogromną siłą w ostatnim dziesięcioleciu.

Więcej

Polecamy w wydaniach nr 1/2022

COVID-19 – jak działają szczepionki?

Po zidentyfikowaniu wirusa SARS-CoV-2, jego sekwencja była znana naukowcom po rekordowym czasie 13 dni i tego samego dnia ruszyły prace nad szczepionką.

Więcej

Energia i mity

Ziemia, przy zaludnieniu 10 mld ludności dostaje od Słońca 10 MW na osobę. Na Ziemi może braknąć wszystkiego – wody, powietrza, powierzchni do mieszkania czy uprawy, ale na pewno nie zabraknie energii…

Więcej

Ziemia Świętego Ognia

Azerbejdżan za sprawą ogromnych pokładów ropy naftowej i towarzyszącego im gazu ziemnego jest najszybciej rozwijającą się republiką Kaukazu Południowego.

Więcej

Igrzyska olimpijskie – ideały i rzeczywistość

Starożytne igrzyska olimpijskie, których organizowania zaprzestano ostatecznie w 393 r., oddziaływały na wyobraźnię kolejnych pokoleń. I tak zostało do dziś…

Więcej

W poprzednich wydaniach

Fajerwerki

Tradycją nocy sylwestrowej są pokazy sztucznych ogni. Kto i kiedy wymyślił fajerwerki i co sprawia, że łączą w sobie fascynujące efekty wizualne i akustyczne?

Więcej

Neutrina

Neutrina, cząstki elementarne, których jest bardzo dużo we Wszechświecie – w ciągu sekundy przenika przez ludzkie ciało 100 000 000 000 000 neutrin pochodzących ze Słońca.

Więcej

Gejzery – fenomen hydrosfery

Gejzery to bardzo specyficzny rodzaj gorących źródeł. O ich wyjątkowości przesądza sposób, w jaki woda wydostaje się z głębin na powierzchnię terenu.

Więcej

“Dobra żona – mężowi korona”

Proces wyznaczania kobietom innego niż mężczyznom miejsca w kształtującym się w Europie Zachodniej społeczeństwie mieszczańskim rozpoczął się już w XVIII wieku.

Więcej

Wydania specjalne

Spis treści

Spis treści

Spis treści

Więcej

Archiwum 

Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich

20 września obudził się wulkan Cambre Vieja na wyspie La Palma. Wybuch poptrzedziły liczna wstrząsy. Wypływająca z ośmiu szczelin lawa przesuwając się w kierunku wybrzeża zniszczyła setki domów. Ewakuowano ponad 6 tys. osób

Polska na szlaku tornad?

Najbardziej znanym na świecie obszarem, gdzie kumulują się powyższe elementy jest tzw. „amerykańska aleja tornad”, rozciągająca się między Zatoką Meksykańską a Krainą Wielkich Jezior, sięgając również południowych terytoriów Kanady. A Polska? Czy też znalazła się już na szlaku tornad?

Więcej

Groźne wirusy

Historia poznania wirusów zaczęła się w 1892 r., ale dopiero, dopiero Martinus Willem Beijerinck, w 1898 roku, nabrał przekonania o tym, iż poznał nową formę czynnika zakaźnego. Nazwał ją żywym, zakaźnym płynem (łac. contagium vivum fluidum), znanym obecnie pod pojęciem wirusa.

Więcej