ASPress - czasopisma pedagogiczne


ARCHIWUM WYDAŃ CYFROWYCH
       
Język NiemieckiWydania z lat 2009-2016 dostepne są w wersji elektronicznej jako pliki PDF. Są one identyczne z wersjami drukowanymi. Jednakże nie zawierają materiałów, które były na płytach CD/DVD dołączanych do niektórych wydań drukowanych.
W wersji drukowanej dostepne jest tylko jedno wydanie - 3/2016.
Więcej


Zbiór 52 felietonów poświęconych współczesnej Polsce, Polakom, polityce, roli telewizji i mediów we współczesnym świecie, globalizacji i konsekwencji wynikającej z naszego otwarcia na świat.
Wydanie w postaci pliku PDF
Cena 10 zł.
Zamów


Książka o podróżach, poznawaniu, odkrywaniu i podbijaniu świata, o pokonywaniu kolejnych horyzontów ludzkiego rozwoju. Ludzie wędrują od wieków, zawsze chcieli zobaczyć, co jest za kolejną rzeką, górą, morzem, za nowym horyzontem. Ta wędrówka pozwoliła najpierw poznać naszą planetę, a dziś już zaprowadziła człowieka poza granice Układu Słonecznego. Kim są ci, którzy zmieniają historię świata? Dlaczego Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę, a Mikołaj Kopernik „poruszył” Ziemię?
Wydanie w postaci pliku PDF.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydanie drukowaneHistoria powstania  * Dane techniczne * Słynne rajdy * Rozwiązania konstrukcyjne

Pierwszy pojazd z napędem na obie osie skonstruowano w 1824 r. a więc ponad pól wieku wcześniej od samochódu. Jednak dopiero wojskowi amerykańskiej armii jako pierwsi chcieli mieć pojazd, który pojedzie każdą drogą, pokona głębokie rowy  i wyposażony będzie we wciągarkę, tak by mógł poruszać się w każdym terenie.
Cena 10 zł.
Zamów

Wydania specjalne "Geografii w Szkole"

2011

2010

2009

2008


Cena kompletu wydań 50 zł
Cena jednego wydania 10 zł
ZamówNowość!


Więcej

Fizyka w Szkole - artykuły, informacje, ciekawostki

Podróż na drugi ziemski księżyc

Drugi księżyc naszej planety może stać się nowym celem innowacyjnej misji kosmicznej. Wniosek przedstawiony przez włoskiego naukowca z Pizy może ujrzeć światło dzienne i satelita badawczy zostanie wystrzelony w stronę asteroidy okołoziemskiej Cruithne. 
Wśród nowości technicznych, w jakie ma być wyposażony satelita, jest m.in. nanoplatforma, która zostanie wykorzystana do badania asteroidy. 
3753 Cruithne jest obiektem w pobliżu Ziemi o szerokości 5 km. Jednak nie ma niebezpieczeństwa, że uderzy ona w Ziemię, ponieważ jej cykl krążenia wokół Słońca jest ustalony w rezonansie 1 : 1 względem średniego ruchu naszej planety. Oznacza to, że asteroida i Ziemia potrzebują tyle samo czasu, aby okrążyć Słońce. Obserwując Cruithne z Ziemi, można dojść do wniosku, że asteroida okrąża Ziemię po orbicie w kształcie nerki lub orzecha, podchodząc najbliżej do naszej planety na odległość 12 500 000 km. Takie zachowanie asteroidy 3753 Cruithne stało się powodem nazywania jej też drugim księżycem.
Asteroida Cruithne cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naukowców. Podobnie jak w przypadku małych planetoid skład chemiczny asteroidy Cruithne powinien być nadal zachowany, ponieważ nie działa na nią wysokie ciśnienie ani temperatura z jej wnętrza. Skład chemiczny asteroidy Cruithne może dostarczyć nam nowych informacji na temat tworzenia się Układu Słonecznego. Kolejnym powodem, dla którego warto polecieć na tę asteroidę, jest duże nachylenie jej orbity względem orbity Ziemi. Dotarcie do jej powierzchni może być sporym wyzwaniem dla dzisiejszej astronautyki. Pomysłodawcą tej misji kosmicznej jest Pierpaolo Pergola, inżynier lotniczy z Uniwersytetu w Pizie.
Powodzenie misji kosmicznej na Cruithne ma zapewnić napęd elektryczno-jonowy. Napęd ten ma być zasilany energią pozyskaną z paneli słonecznych satelity. Prąd elektryczny wytworzony przez te panele posłuży do produkcji i przyspieszania plazmy. Dzięki takiemu napędowi satelita będzie mógł stosunkowo szybko podróżować przy zużyciu bardzo małej ilości paliwa. Mniejsza ilość paliwa pozwoli bowiem na obniżenie masy satelity oraz wykorzystanie dodatkowego miejsca na inne podzespoły badawcze.
W dodatkowym miejscu zostaną umieszczone dwie zależne od siebie nanoplatformy, które zostaną wykorzystane do szczegółowych badań asteroidy. Pierpaolo Pergola uważa, że najlepszymi platformami są 2U CubeSats o wymiarach 
20 × 10 × 10 cm. Mimo niewielkich wymiarów CubeSats mają akcelerometry, spektrometry masowe oraz sondy prędkości cząstek. Dzięki tym platformom satelita będzie lżejszy, mniejszy i zwrotniejszy. 
Wszystkie dotychczasowe misje kosmiczne bazowały na grawitacji obiektów mijanych w celu przyspieszenia lotu. Dzięki nowemu napędowi nie będzie już potrzebna pomoc w Kosmosie, ponieważ satelity same będą docierać prosto do celu. Przewidywana waga satelity do podróży na asteroidę 3753 Cruithne to około 100 kg. Dodatkowo przewiduje się, że satelita osiągnie swój cel w 320 dni. Taka misja jak podróż na Cruithne pozwoli w przyszłości przeprowadzić inne misje robotów w poszukiwaniu asteroid górniczych.
 
Marcin Majka, Tomasz M. Majka „Podróż na drugi ziemski księżyc” „Fizyka w Szkole” 4/2014